Ako stúpne daň za domy?

Denník Nový Čas uverejnil dňa 7.7.2023 komentár analytika Martina Vlachynského k možným dôsledkom zvýšenia daní. 

Ako stúpne daň za domy?

Martin Vlachynský, INESS odpovedá na novinársku otázku: 

"Vlastníci nehnuteľností museli v poslednom období čeliť nárastu cien energií, úrokových sadzieb na hypotékach, ale napríklad aj poplatkom za komunálny odpad. Zvýšenie daní z nehnuteľností bude ďalšou nákladovou položkou v rade. Pritom počet poschodí nemusí nič vypovedať o prostriedkoch majiteľov. Po Slovensku máme kopec starých dvojposchodvých domov s vysokou energetickou náročnosťou, obývaných dôchodcami. V roku 2012 tvorili dane a odvody 36,8 % slovenskej ekonomiky. V roku 2022 to už bolo 40,8 % ekonomiky. Napriek tomuto nárastu daňovo-odvodovej záťaže čelia naše verejné financie historickým deficitom. Problém verejných financií zjavne nie je v nedostatočnom zdanení, ale v nekontrolovanom míňaní. Každé ďalšie zvýšenie daní bude politikov v takomto míňaní len podporovať a odďalovať moment reformy výdavkov. Preto som proti zvyšovaniu daní, bez ohľadu na názov. MF rado spomína zmenu daňového mixu, ja však nevidím, že by bol tento návrh previazaný s návrhom zníženia nejakej inej dane."

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards