Zdravotná sestra cez agentúru?
Zdravotnícki experti a analytici už niekoľko rokov upozorňujú na kritický nedostatok zdravotných sestier.
Ochranné limity sú súčasť systémovej otázky
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou koncom júla publikoval zaujímavé porovnanie „vratiek“ za lieky, ktoré vznikajú na základe ochranných limitov pre poistencov. Tie sú na Slovensku skoro trikrát vyššie, ako v Česku.
Dá sa liečiť zdravie peniazmi?
Je lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý. Výskum nám ukazuje, že tento názov Jakubiskovho filmu je sebanaplňujúci. Bohatí ľudia majú v priemere dlhší a zdravší život ako chudobnejší.
Ako medici (ne)prichádzajú o ilúzie
V INESS sme v spolupráci so Slovenskou asociáciou študentov medicíny uskutočnili výskum formou kvalitatívnych rozhovorov, vďaka ktorému identifikujeme a popisujeme faktory ovplyvňujúce výber špecializácie slovenskými medikmi a medičkami.
Prečo (ne)zlyhala Zajacova reforma – prípad Katalóg
Posledná zdravotnícka reforma sa na Slovensku odohrala pred 20 rokmi pod taktovkou posledného ministra, ktorý bol vo svojom kresle viac ako 3 roky. Jeho nástupcovia radi tvrdia, že jeho reforma „zlyhala“. V skutočnosti zlyhali oni.
Ministerstvo zdravotníctva musí zabrať
Kým verejnú diskusiu zabávajú témy neexistujúcej pandémie a komisie odborníkov na reptiliánov, uniká nám to podstatné v najdôležitejšom rezorte.
Ako si medici vyberajú špecializáciu?
O nedostatku lekárov na Slovensku sa veľa hovorí, predovšetkým v kontexte ich celkového nedostatku, a to hlavne následkom starnutia populácie. Tento nedostatok však nie je rovnomerný. Koncom roka 2023 chýbali endokrinológovia, neurológovia a diabetológovia, a v posledných rokoch aj reumatológovia, imunoalergológovia a pľúcni lekári. Výpovede aktérov v oblasti zdravotníctva pritom naznačujú, že záujem medikov a medičiek o rôzne špecializácie sa mení. Celkový nedostatok lekárov a lekárok preto vysvetľuje len časť problému, významným faktorom je aj zmena preferencií pre jednotlivé špecializácie.
Proces výberu špecializačného štúdia slovenskými študentmi a študentami medicíny
O nedostatku lekárov na Slovensku sa veľa hovorí, predovšetkým v kontexte ich celkového nedostatku, hlavne následkom starnutia populácie. Tento nedostatok však nie je rovnomerný. Koncom roka 2023 chýbali endokrinológovia, neurológovia a diabetológovia, a v posledných rokoch aj reumatológovia, imunoalergológovia a pľúcni lekári. Výpovede zo zdravotníctva naznačujú, že záujem medikov o rôzne špecializácie sa mení. Celkový nedostatok lekárov preto vysvetľuje len časť problému, významným faktorom je aj zmena preferencií pre jednotlivé špecializácie.
Ako si medici a medičky vyberajú špecializáciu
V INESS sme uskutočnili výskum, vďaka ktorému popisujeme faktory ovplyvňujúce výber špecializácie slovenskými medikmi.
Lekárne obchodmi, obchody lekárňami
Na našej nedávnej diskusii o spotrebiteľskej revolúcii v zdravotníctve prebehla nečakane vášnivá výmena medzi zástupcami lekární a maloobchodu. Obchody by chceli predávať aspoň niektoré lieky bez predpisu. Lekárňam sa to pochopiteľne nepáči. Lekárne by zase chceli ponúkať väčšie spektrum služieb, napríklad vakcináciu, či niektoré iné preventívne a diagnostické služby. Ako som sa neskôr dozvedel, s tým zase mali problém niektorí diváci z radov ambulantných lekárov.