Nelegálny obchod s cigaretami

Televízia TA3 odvysielala dňa 20.7.2023 rozhovor s analytikom Radovanom Ďuranom na tému zvyšovania spotrebných daní. 

Nelegálny obchod s cigaretami

Radovan Ďurana, INESS: 

"Dane z tabaku sú najvyššie dane, aké poznáme, pretože z tej výslednej ceny balenia krabičky predstavujú nejakých 70 percent. Nikto iný tak vysoké daňové zaťaženie nemá. To je neporovnateľné s alkoholom alebo s motorovými palivami. Prirodzene fajčiari, ktorí majú silný návyk, tak buď sú ochotní znášať tú rastúcu cenu krabičky, alebo hľadajú možnosti, ako znížiť náklady na svoj zvyk alebo zlozvyk. To je už individuálny pohľad. A na Slovensku sa tá daň nezvyšuje tak dramaticky, vidíme tie ceny cigariet v zahraničí, ktoré sú násobne vyššie ako sú na Slovensku. A zvyšuje sa takým spôsobom, ako keby ministerstvo financií chcelo zabezpečiť dostatočný výnos a neohroziť tento výnos. Pretože ak by tá daň rástla príliš rýchlo, tak to množstvo nelegálne distribuovaných cigariet a tabaku by určite vzrástlo. Vidíme to na krajinách s vysokými sadzbami ako je Francúzsko alebo Veľká Británia, kde je ten podiel nelegálnych cigariet výrazne vyšší. Na Slovensku ten výpadok daní je v desiatkach miliónov eur, čo oproti tej celkovej vybratej sume je pomerne malý podiel.”

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards