Plynový terorista

Vlády Roberta Fica zažili jediné ťažšie obdobie, keď tá v roku 2009 naivne vkráčala do tsunami na finančných trhoch. Hlavnú porciu ťažkých časov však následne zlízla Radičovej vláda.

Plynový terorista

Do covidových časov vláda opäť nakráčala s ukážkovou prostoduchosťou. Našťastie pre nich, jediné čo stihli, bolo zavrieť ľudí do Gabčíkova. Ďalšie starosti - vrátane mizerného rozpočtu na rok 2020, nechali na novú vládu.

Teraz má vláda smolu. Kombinácia covidu a vysokých cien energií v posledných rokoch spustila nezastaviteľnú špirálu populistických výdavkov. Doteraz s nimi ako-tak držali krok aj daňové príjmy, ktoré hnala hore vysoká inflácia. No tá už klesá a realita hádže vláde polená pod nohy.

Napríklad plyn. To vždy bolo Ficove eso, spomeňte si na slávne „vratky“. No už v lete 2023 regulačný úrad (ÚRSO) ohlasoval, že ceny plynu na rok 2024 porastú o viac ako 100 percent. Niet sa čomu diviť, aktuálne regulované ceny komodity okolo 30 eur za MWh sú hlboko pod trhovými cenami cca 60 eur, za ktoré dodávatelia plyn na rok 2024 nakupovali (čitateľa nebudem pliesť tzv. rozhodným obdobím). A to už trhové ceny plynu poklesli, veď nákupy na rok 2023 stáli okolo 94 eur za MWh. Matovičova vláda však plyn zadotovala, čo v roku 2023 bude stáť skoro 3 miliardy eur.  

ÚRSO koncom novembra zverejnil cenové rozhodnutie s avizovaným rastom cien pre domácnosti. Fico neváhal a nazval šéfa URSO Andreja Jurisa „sociálnym teroristom“. Šaržou tak prevýšil aj „sociálneho netvora“ Ľudovíta Kaníka.

ÚRSO však urobilo len to čo malo – technokratickú prácu. Ak by zvýšenie cien svojvoľne nedovolilo, nielen že by poslalo dodávateľov do straty (väčšinu asi rovno do bankrotu), ale porušilo by aj zákon.

Vláda avizuje odvolanie celého vedenia ÚRSO a sľubuje, že ceny plynu neporastú. S tým by ale nové vedenie úradu nič nedokázalo urobiť, aj keby ho tvorili Blaha s mladým Kaliňákom. Ak vláda chce udržať ceny plynu, musí otvoriť peňaženku, nie hlasovanie. Koľko? Ročná spotreba domácností je zhruba 15 miliónov MWh. To znamená, že zníženie ceny o 30 eur si bude žiadať dotáciu zhruba 450 miliónov eur. A to sa bavíme len o domácnostiach, nie podnikoch, nemocniciach, či samosprávach. Bolo by to oveľa menej ako za Matoviča, ale zároveň by to z dočasných dotácií spravilo trvalé.

V susednom Česku pritom od nového roka budú domácnosti platiť 75 eur za MWh plynu. Pretože vedia, že ak nechcú dokráčať ku krachu, v nejakom momente sa musia pozrieť realite do očí.  

HN, 6.12.2023

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards