Prečo budeme platiť vyššie dane (SME)

Dňa 13.5. 2012 vyšiel Jurajovi Karpišovi z INESS autorský článok v médiu na tému zvyšovanie daní.

Prečo budeme platiť vyššie dane (SME)

Keby privatizáciu kontrolného 66­-percentného balíka akcií bratislavského letiska v roku 2006 nezastavila nastupujúca vláda premiéra Roberta Fica, naše verejné financie by získali 160 miliónov eur.

Že privatizáciu zastavil Protimonopolný úrad výhradou proti subjektu prepojeného na Viedeň? Podnik mal teda získať druhý najúspešnejší z tendra.

Ekonomická teória a prax hovoria, že štát je zlý vlastník a manažér podnikov.

Štúdia zverejnená začiatkom tohto roka porovnávajúca manažment 10 000 spoločností v dvadsiatich krajinách hovorí, že štátom vlastnené spoločnosti boli manažované najhoršie a to naprieč všetkými sektormi, ktoré analýza skúmala.

Slovenskí politici sa rozhodli dokázať opak. Ak súdime podľa objemu investícií, tak sa letisku v posledných rokoch naozaj darilo. Nový terminál nás stál 113 miliónov eur (69 miliónov dala prvá Ficova vláda priamo zo štátnych finančných aktív).

Aby ste si uvedené čísla dali do kontextu slovenských verejných financií, diskutované zvýšenie daní z domov či lepšie položených hypotékou financovaných panelákových bytov má ročne priniesť 150 miliónov eur.

Ak sa však pozrieme na počet klientov letiska a zisk, je to už horšie. Vďaka vysokým odpisom má letisko od roku 2009 stratu, ktorá vlani dosiahla 3,7 milióna eur.

Ambiciózne štátne investičné projekty viedli k tomu, že kapacita letiska čoskoro presiahne trojnásobok toho, čo treba na obslúženie existujúcich klientov.

Samozrejme, prispela aj kríza. No prečo na ňu nereagovali investície, nie je jasné. Navyše nebyť zastavenej privatizácie, kríza už nie je problém slovenského daňového poplatníka, ale nového vlastníka letiska.

Juraj Karpiš, analytik INESS

SME, 13.5. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards