Stratená miliarda z bankového odvodu sa našla. Zaplatila sa ňou investícia, ktorá zmení život na východe

Denník Hospodárske noviny uverejnil komentár analytika Radovana Ďuranu k bankovému odvodu. 

Stratená miliarda z bankového odvodu sa našla. Zaplatila sa ňou investícia, ktorá zmení život na východe

Radovan Ďurana, INESS odpovedá na novinárske otázky: 

"Bankový odvod, inciovaný ešte Ivanom Miklošom za Radičovej vlády, mal banky chrániť pred systémovým rizikom (krach svetových finančných trhov). Takáto situácia nenastala. Riziko nesplácania hypoték je rizikom banky a jej dlžníka. Nie je to systémové riziko (slovenský bankový sektor nečelí kríze pochybných sekuritizačných nástrojov. Akýkoľvek zásah štátu vlastníkom hypoték by len podporil morálny hazard. Vyslal by signál, zadlžujte sa čo najviac, keď sú nízke úroky, pred vysokými úrokmi vás zachránime. NBS pravidelne vyhodnocuje mieru nesplácaných hypoték, tá zatiaľ nevykazuje odchylku od normálu. Podľa prepočtov NBS by náklady na zvýšené splátky hypotéky nemali vo väčšine prípadov presiahnuť 10% príjmov domácností. To nie je nárast, ktorý by vyžadoval zásah štátu. Chybou podľa mňa bolo, že bankový odvod sa nevrátil bankám, mali by tak väčší vankúš na zvládanie tohto javu.

Chybou bol vznik bankového odvodu, je to nesystémový prvok v systéme. Za druhé, chybou bolo politické manipulovanie základnej ceny peňazí, úroku. To je skutočná príčina problému, pred ktorou nás neochráni ani prípadný bankový odvod."

Celý článok zo dňa 19.9.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards