Tvorbu cien energií prebrali do rúk politici, zničili trh. Na rade je viacnásobné zdanenie

Týždenník Trend uverejnil rozhovor s analytikom Radovanom Ďuranom k súčasnej situácii na trhu s energiami. 

Tvorbu cien energií prebrali do rúk politici, zničili trh. Na rade je viacnásobné zdanenie

Radovan Ďurana, INESS: 

"Európska komisia už v septembri tohto roka poslala krajinám EÚ neoficiálny dokument, v ktorom načrtla možnosti zmierňovania následkov prudkého nárastu cien plynu v Európe. Európska dohoda sa však tvorila veľmi dlho, či už na strane obmedzenia takzvaných nadmerných príjmov, alebo na strane ďalších regulácií cien. Celý energetický svet je veľmi komplexný. Jedno pozmenené opatrenie zasahuje do ďalších zmien. Preto ani od slovenskej vlády nemožno očakávať, že predstaví konzistentnú legislatívu za pár dní, v ktorej bude vyriešené všetko. Nachádzame sa v situácii, kedy na jednej strane štát skrýva realitu pred očami spotrebiteľov, na druhej strane snaží sa dotovať firmy a súčasne na ne prenáša finančné bremeno vyšších cien energií. Ďalej je tu parlament, ktorý schvaľuje zdanenie tých istých subjektov prostredníctvom zvyšovania osobitného odvodu či ďalších daní. To navonok vytvára dojem, ako keby celý tento proces nemal „pána“."

Celý rozhovor zo dňa 12.12.2022 si môžete prečítať tu. 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards