Zdvihne Smer opäť dane bohatým? Pošleme tým šikovných ľudí preč z krajiny, varuje pre HN odborník

Denník Hospodárske noviny uverejnil vyjadrenie analytika Radovana Ďuranu k návrhu zvyšovania daní. 

Zdvihne Smer opäť dane bohatým? Pošleme tým šikovných ľudí preč z krajiny, varuje pre HN odborník

Ako uviedol zvyšovanie daní nie je potrebné, ak priznáme, že štát v sociálnych transferoch plytvá a nezodpovedne poskytuje zdroje všetkým, bez ohľadu na príjmovú situáciu rodiny.

Radovan Ďurana, INESS: 

„Zosilniť odlev talentov zo Slovenska sa dá dosiahnuť práve zvyšovaním progresivity zdanenia. Treba zopakovať, že problémom slovenského deficitu nie sú príjmy, tie vzrástli za desať rokov o päť percent HDP. Problém je nezodpovedný rast výdavkov, ktorý treba zastaviť, a neefektívne výdavky obmedziť. Už teraz máme druhú sadzbu dane z príjmu fyzických osôb vyššiu ako v susednom Česku. To v roku 2021 zaviedlo naspäť druhú tarifu vo výške 23 percent popri prvej sadzbe 15 percent. Radikálnym zvýšením progresivity zavedením tretej sadzby dane by sa nielenže nepodarilo zabezpečiť dostatok prostriedkov na zníženie sedemmiliardového deficitu, ale hlavne by to predstavovalo ďalší stimul pre dobre zarábajúce talenty zo Slovenska, aby odišli za nižším zdanením do Českej republiky."

Celý článok zo dňa 10.11.2023 si môžete prečítať tu.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Naše
ocenenia
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards